Skip to content

İran, Kürtleri Kurşuna Diziyor
[27 Ağustos 1979]

1979’daki İran Devrimi’nden sonra Ayetullah Humeyni, “Biz devrimi Kürtlerle yaptık” diyerek Kürtlerin devrimdeki büyük rolünü kabul etmişti. Ancak devrimden kısa bir süre sonra Kürtlerin haklı istemlerine kulak tıkayan Humeyni, Kürtlere savaş açtı. 19 Ağustos 1979’da Hümeyni’nin Kürtleri şeytan ilan etmesi ve onlara karşı cihat fetvası vermesinin hemen ardından Kürtlere yönelik saldırılar başladı. Binlerce kişi Kürtleri katletmek için Doğu Kürdistan’ın şehir ve köylerine akın etti.

İlk olarak 27 Ağustos 1979’da, saat 17.00’da belgelenebilen bir infaz yaşandı. Senendej Havaalanı’nda silahsız 11 Kürt, elleri ve gözleri bağlanarak İslam rejiminin cellatları tarafından kurşuna dizildi. O gün İnfaz edilen Kürtlerin isimleri şöyle: İhsan Nahîd, Nasir Selîmî, Şehrîyar Nahîd, Cemîl Yexçallî, Ebdulllla Fûladî, Muzafer Niyazmend, Sîrus Menûçehrî, Esqer Mubeserî, Muzefer Eehîmî, ‘Îsa Pîrollî, Eta Zendî.

O FOTOĞRAF

Ağustos 1979’da çekilen bir fotoğraf 11 kişinin infazını resmetmişti. Doğu Kürdistan’da çekilen fotoğraf dünyayı dolaştı. Fotoğrafta da İranlı bir infaz mangası, silahsız 11 Kürdü kurşuna diziyordu. Fotoğraf ilkin İranlı günlük gazete İtlaat’ta yayınlandı. Daha sonra UPI ajansı aracılığı ile tüm dünyaya yayıldı ve kim tarafından çekildiği bilinmeyen bu fotoğraf o zaman Pulitzer ödülünü aldı. Bu fotoğrafı çeken bir İranlı idi ve olaydan 26 yıl sonra ortaya çıktı.

Wall Street Journal gazetesi, 4 Aralık 2006’da bu gizemli fotoğrafçıyı bulduğunu yazdı. Joshua Prager, imzalı haberde, fotoğrafçının Tahran’da yaşayan 58 yaşındaki bir İranlı olan Cihangir Rezmî (Jahangir Razmi) olduğunu belirtti. Fotoğrafçı 1979 yılında Doğu Kürdistan’ta bir röportaj için bulunuyordu. 11 Kürt hakkında infaz kararının verildiği davada bulundu ve infazı görüntüledi.

IRAN. August 27, 1979. After a short show-trial, 11 people charged as being "counterrevolutionary" were executed at Sanandaj Airport. Nine of the eleven men in this photo were Kurds.

IRAN. August 27, 1979. After a short show-trial, 11 people charged as being "counterrevolutionary" were executed at Sanandaj Airport. A bodyguard of Judge Sadegh Khalkhali shoots each of the condemned once in the head after their execution.

IRAN. August 27, 1979. After a short show-trial, 11 people charged as being "counterrevolutionary" were executed at Sanandaj Airport. A bodyguard of Judge Sadegh Khalkhali, at right, shoots each of the condemned once in the head after their execution.

IRAN. August 27, 1979. One of the 11 men, a Dervish, senteced to die at Sanadaj Airport, minutes before his execution.

IRAN. August 27, 1979. After a short show-trial, 11 people charged as being "counterrevolutionary" were executed at Sanandaj Airport.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Tumblr0Email this to someoneShare on Google+0